УКРАЇНСЬКА МУЗИКА

Як відомо, українці — музичний та співучий народ.

Ударні інструменти, датовані ХХ століттям до н.е.


Найдавніша сопілка, знайдена в Балкано-Карпатському регіоні у 1995 році, датована 1 століттям до н.е.

Як відомо, українці – музичний та співучий народ.
Про це свідчить не лише різноманіття сучасної музики, але і низка археологічних знахідок. Так, археологами були знайдені на території Чернігова тріскачки з бивнів мамонтів, датовані І століттям до н.е. Також було знайдено флейти, того ж часу, на стоянці Молодове в Чернівецькій області.
На фресках Софійського собору в Києві зображені не лише танцівники, а і музиканти, які грають на різних музичних інструментах – на ударних, духових та струнних.

Найдавнішою письмовою згадкою музикантів є героїчна поема кінця XII століття «Слово о полку Ігоревім». В поемі сім разів зустрічається ім’я поета-співця Яна Іоанна Бояна, ім’я якого також було виявлено на Софійському соборі ХІ століття.

В стародавні часи музика була невід’ємною частиною церимоній та ритуальних обрядів, а музичні інструменти відігравали роль оберегів.

Більшість українських народних музичних інструментів існували вже у часи Київської Русі.

Серед духових музичних інструментів виділяють трембіту, сопілку, ріг, які, як правило, виготовляли самі музиканти. Серед струнних – бандуру, кобзу, ліру колісну, які використовували для акомпанементу до псалмів. Серед ударних – литаври, барабан, бубон, що звучали в оркестрах Запорозького Війська.

Чимало музичних інструментів осучаснилися, ставши широко використовуваними, проте й багато було залишено у минулому. Так, наприклад, духовий інструмент жалійку, який виготовлявся із дерева та коров’ячого рогу, зараз можна почути лише у виконанні етно-гуртів. Давній струнний щипковий інструмент цитра був названий націоналістичним, а тому в часи Імперії, а згодом і в радянські часи активно знищувався. Трембіту, вага якої була не більше 1.5 кг, а довжина сягала 3-4 метри, часто можна було почути в Карпатах. Струно-смичковий інструмент басоля зараз використовується лише в ансамблях троїстих музик. Гру на дримбі і досі можна почути в селах Івано-Франківської області.