Наталка Полтавка

800 564 УКРАЇНСЬКА ОПЕРА
  • 2

«Наталка Полтавка» – одна із найпопулярніших українських опер, написана Миколою Лисенко за мотивами однойменного твору Івана Котляревського.
Опера «Наталка Полтавка» – це історія кохання та вірності в трьох актах.
Події відбуваються на початку 19 століття у невеликому селі на березі річки Ворскли, біля Полтави. Дійові особи опери: Наталка (сопрано), її мати Горпина Терпилиха (сопрано, меццо-сопрано), Петро (тенор), возний Тетерваковський (тенор), сільський виборний Макогоненко (бас), Микола (баритон).
Завдяки фольклорним пісням розкривається український національний побут та традиції. Ключові пісні Наталки «Віють вітри», «Ой я дівчина-полтавка», Возного «Ой, під вишнею», Петра «Ой, не шуми луже», «У сусіда хата біла» та інші стали символом української культури та виконуються у всьому світі.

Перша відома спроба адаптації п’єси була опублікована у 1833 році. Одночасно в 30-х роках у Москві відбулася постановка опери із Михайлом Щепкіним у ролі Виборного, під аранжировку Гур’янова.

Микола Лисенко почав працювати над оперою в 1864 році, а у 1889 році вийшла його остаточна версія твору. Лисенко подовжив оригінальні пісні з п’єси, написав оркестрові супроводи до народних пісень та танців у виставі та створив фонову музику до деяких частин. Пісні перетворив на арії, додав увертюру та музичні антракти. Хоча версію Лисенка зазвичай відносять до опери, вона більше схожа на оперу-комік, оскільки містить чимало діалогів.

Опісля були зроблені спроби перетворити твір на «велику оперу» з дописаною музикою Володимира Йориша, але вони не мали успіху. Згодом Київська державна опера повернулася до оригінальної версії Лисенка.

Прем’єра опери «Наталка Полтавка» Лисенка відбулася у 1889 році в Одеському театрі. Виконавцем ролі Миколи був Федір Стравінський, батько композитора Ігоря Стравінського.

Українська державна опера ставить «Наталку Полтавку» із 1925 року, а Оперна студія Київської консерваторії – із часів Другої світової війни.
У цей період у постановках брали участь провідні українські співаки, зокрема Михайло Щепкін, Марко Кропивницький, Панас Саксаганський, Марія Заньковецька, Іван Паторжинський, Марія Литвиненко-Вольгемут та Оксана Петрусенко.

У 2007 році в Київській опері був створений варіант опери «Наталка Полтавка» з оркестром із українськими народними інструментами. Ця версія отримала високу оцінку.